Bilet w jedną stronę

15.03.2013

Można podróżować w sensie dosłownym, fizycznym, spakować plecak i wyruszyć w świat, poznawać nowe miejsca, ludzi, zwyczaje i kuchnię. A można zupełnie inaczej. Wyruszyć w podróż w głąb siebie, odkrywać miejsca zupełnie nowe, czasami zaskakujące, czasami smutne. To podróż możliwa dla każdego, bez grosza w kieszeni. Wymaga jednak odwagi i nigdy się nie kończy. Kiedy wyruszasz kupujesz bilet. Zazwyczaj w jedną stronę.

Coach zabierze Cię w podróż życia stawiając kluczowe pytania: Co jest dla ciebie ważne? Dokąd zmierzasz? Jak chcesz żyć?

Wykonując ten zawód towarzyszę innym w ich osobistych wędrówkach. Czasami są to menedżerowie w firmach, czasami zatroskani rodzice, albo po prostu Ci, którzy chcą zrobić coś ważnego dla siebie, chcą żyć w równowadze, w zgodzie z sobą.

Czas, by o coachingu opowiedzieć nieco więcej.

O rozwoju osobistym człowieka mówimy w naszym kraju od kilku lat. Ten znany już w latach 50tych trend na zachodzie Europy i w USA przyszedł do Polski wraz ze zmianą systemu politycznego, otwarciem się na nowe idee, na rozwój zarówno gospodarczy jak i osobisty człowieka. Coaching uznany jest za jedną z  najbardziej efektywnych metod wspierających rozwój (ang. coach oznacza trener).

W języku polskim nie ma odpowiednika słowa coach. Czasami używamy określenia trener rozwoju osobistego. Jest to niefortunne tłumaczenie, bo coach w niczym nie trenuje osoby, z którą pracuje, jedynie pomaga jej osiągnąć ponadprzeciętne efekty i postawione cele w krótkim czasie. Trener kojarzy nam się z osobą, która wie lepiej, bo ma za sobą podobne doświadczenia zawodowe. Coach jest partnerem. Nigdy nie zakłada, co jest lepsze dla kogoś. Potrafi natomiast wydobywać potrzebne do osiągnięcia celu talenty, wiedzę i doświadczenie.

Coaching patrzy w przyszłość. Nie zajmuje się przeszłością, jak większość terapii, ani doradztwem. Coach nigdy nie powie – ja wiem lepiej, co jest dla Ciebie dobre, spróbuj i sprawdź jak to działa. Coach pozostaje neutralny. Tworzy szczególny rodzaj partnerskiej relacji opartej na zaufaniu i otwartości. Wierzy w to, że coachee ma w sobie wszystko, czego potrzebuje, że potrafi być kreatywny i znaleźć najlepsze dla siebie, czy dla firmy rozwiązania. Coach nigdy nie ocenia. Tworzy bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania i uczenia się okazując w ten sposób zaufanie do osoby, z którą jest i jej wewnętrznej mądrości. Coach towarzyszy w odkrywaniu siebie, inspiruje do zmian, daje wsparcie.

Efektem coachingu jest wyraźna zmiana jakości życia i zdrowia. Po wyruszeniu w tę podróż zdecydowanie lepiej rozumiemy siebie i innych. Inaczej postrzegamy ludzi żyjących wokół, swoich parterów, dzieci, współpracowników. Wychodzimy z pudełka własnych ograniczeń. Otwieramy się na różnorodność, przełamujemy stereotypy myślenia. Pozwalamy sobie i innym oddychać zdrowym powietrzem. Zauważamy jak bardzo zmienia się nasza samoświadomość. Bierzemy odpowiedzialność za własne życie i czerpiemy z niego więcej radości. Przestajemy narzekać na szefa, partnera, znajomych. Zaczynamy działać i żyć według własnych wartości. Jesteśmy bardziej gotowi, by usłyszeć głos swojego serca i pójść za nim. Nabieramy odwagi, by żyć własnym życiem.

Warto wyruszyć!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pura Vida i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s