Niech żyje rewolucja

12.3.2011

Jak wcześniej wspominaliśmy Nikaraguańczycy są niezwykle uprzejmi i gościnni. Życie w Nica, w dużym stopniu, jest niezniszczone współczesną cywilizacją. Nie można tego powiedzieć o Kostaryce czy Hondurasie, do którego właśnie dotarliśmy. Rolnictwo nie jest tu tak ekstensywne jak w rozwiniętym świecie. Całą żywność lokalną w sklepach można określić mianem organicznej. Tak naprawdę nikt tutaj nie rozumie takiego słowa. Owoce, warzywa, mięso smakują tak jak powinny i są bardzo tanie. Mimo to ceny dla turystów są często trzy razy wyższe. Czuję się klimat z Polski sprzed 20 lat. Jedyne dwie silne marki zachodnie tutaj to Cola i Pepsi. 

IMG_1246_thumbIMG_2019_thumbIMG_1882_thumb[1]IMG_1207_thumb[2]

Ludzie nie żyją tutaj w takim pośpiechu i pomimo ogromnej biedy (średnia pensja to USD 70 na miesiąc) mają na twarzach uśmiech i pozdrawiają się na ulicy.

Pomimo psychozy strachu zaszczepionej przez wspierane przez USA siły Contras w latach 80tych, Nikaraguańczycy wpatrują się w Wuja Sama z podziwem. Sportem narodowym jest tu bejsbol, w który gra cały graj w niedziele. Wielu mężczyzn nosi bejsbolowe ubrania rozmaitych drużyn amerykańskich. Co ciekawe, soboty są zarezerwowane na drugi ulubiony sport, piłkę nożną.

Napięcie, rodzaj gniazdek, ciężarówek, tablice rejestracyjne i wiele innych rzeczy wzorowanych jest na ich odpowiednikach z USA.

IMG_1781_thumb 

Kraj nie jest tak górzysty jak Kostaryka czy Honduras i sporo ziemi jest tu uprawnej.

Wydaje się zatem, że szczęście sprzyja Nikaragui.

Główną rzeczą, być może przybranym błogosławieństwem, wpływającym na wolniejszy wzrost ekonomiczny kraju jest miejscowa pasja dla nieustającej rewolucji.

Pomimo obalenia dyktatury Somozy w 1979 i rozwiązania Contra w 1990, duch rewolucyjny w narodzie nie zaginął. Tajemniczy sylwetka człowieka w kapeluszu (sylwetka prekursora ruchu rewolucyjnego w Nica, Augusto Cesar Sandino, przywódcy partyzanckiego ruchu rewolucyjnego z lat ) jest wszechobecna. Maluje się ją na latarniach, murach, plakatach wyborczych. Wielka sylwetka Sandino patrzy również na brzydką i niebezpieczną stolicę kraju, Managuę, z jednego ze wzgórz. Oczywiście jedynym widocznym kandydatem do reelekcji na prezydenta kraju jest wieloletni lider ruchu rewolucyjnego, Daniel Ortega.

IMG_1748_thumb[1]IMG_1859_thumb
Atmosferę rewolucyjną czuliśmy też na spokojnej wyspie Ometepe w trakcie protestu uczniów gimnazjum. Choć protest dotyczył pewnej lokalnej sprawy dotyczącej przeznaczenia części ziemi szkoły na potrzeby zalanych przez powódź mieszkańców wśród haseł rewolucyjnych był i taki: “nie ma rewolucji bez ofiar”.

Nikaragua ostatnio sprowokowała Kostarykę zajmując część jej terytorium wzdłuż rzeki San Juan i wysyłając tak swoje siły.

Zadajemy zatem sobie i miejscowym pytanie po co ta cała propaganda rewolucyjna. Większość wzrusza ramionami z obojętności.

W drodze do Hondurasu spotkaliśmy Bob’a, Kanadyjczyka z Vancouver Island (miasta ogłoszonego ostatnio najlepszym miastem do życia na świecie), który odwiedza regularnie na wiele miesięcy Nikaraguę od 6 lat. Wśród argumentów “na tak” Bob wymienił wiele tych, które nam również się rzuciły w oczy. Dlatego też sam nazywa Nikaraguę swoim drugim domem, na czas zimy w Kanadzie.

Choć jeszcze wiele przed nami do zobaczenia w Ameryce Środkowej, już dziś czujemy, że będziemy tu chcieli kiedyś wrócić bez względu na rewolucję. Jest jeszcze tyle do zobaczenia …

IMG_2106_thumb[2]

LA REVOLUCION

Se lleva en el corazon

para morir por ella,

y  no en los labios

para vivir de ella …

Rewolucja/ nosi się ja w sercu/aby za nią umrzeć/  a nie na ustach / aby z niej żyć.


Cytat na podstawie książki “The Jaguar Smile: A Nicaraguan Journey”, Salman Rushdie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nicaragua, Polish, USA i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s