Śpiewy anielskie

18.9.2011

Kto śpiewa, dwa razy się modli

 

Po naszych niezwykłych przeżyciach duchowych w Ameryce Środkowej nie spodziewaliśmy się, że gdzieś jeszcze na naszej trasie doświadczymy czegoś podobnego.

Już pierwszy udział we Mszy Św. na Fidżi cztery tygodnie temu zrobił na nas piorunujące wrażenie. Mimo, że nie wiele rozumieliśmy z samego nabożeństwa odprawianego w 95% w języku Fidżi, wszyscy głęboko je przeżyliśmy. Najpierw o kilku przyziemnych sprawach (gra słów zamierzona Uśmiech).

Podczas Mszy Św. większość wiernych (z tyłu jest kilka ławek dla starszych) siedzi na matach na podłodze w czasie Mszy i wszyscy łącznie z księdzem są boso. Poza nielicznymi częściami Mszy, które mogą być celebrowane tylko przez księdza, np. Ofiarowanie, Przeistoczenie, cała reszta “obsługiwana” jest przez świeckich łącznie z czytaniem Ewangelii i głoszeniem kazania o kolekcie nie wspominając Uśmiech.

IMG_0703_thumbIMG_0710_thumbIMG_1863_thumb

To co na nas zrobiło największe wrażenie przez kolejne cztery niedziele to przepiękne śpiewy. Trudno to opisać słowami dlatego załączyłem poniżej nagrania śpiewów wszystkich części Mszy. Co ciekawe, repertuar pieśni jest różny co niedzielę. Siedząc pośród ludzi śpiewających na wiele głosów te wspaniałe melanezyjskich pieśni ciarki przechodzą po plecach. Wzdycham, że dlaczego im biedniejsze miejsce to ludzie piękniej się modlą i śpiewają?

Msza Fidżiańska – video

Nagrania z Mszy Św. na Fidżi (Parafia Lomary)

kliknij poniższe linki aby wysłuchać nagrania

Wprowadzenie / Entrance

Penitential rite

Gloria

Bible procession

Alleluja

Soli

Offertory

Holy, Holy

Acclamation

Amen

Lamb of God

Communion 1

Zakończenie / Recessional

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fiji, Polish i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Śpiewy anielskie

  1. Moze mala niespodzianka!
    Wojtku i Aniu, w lutym tego roku Wojtek przeslal mi ten link do Waszej podrozy… jakos tak schodzilo i nie bylo kiedy napisac.. u mnie troche znaczacych zmian. Odwazylem sie jednak i czasami do Was zagladam:).. trzymajcie sie…z powoli idaca rudawo-zlota jesienia z Wroclawia Miroslaw Kloczko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s