Wiza na wino

3.8.2011

 

Kilka tygodni temu w czasie zakupów spożywczych w WalMart doświadczyliśmy dziwnej sytuacji przy kasie. Ponieważ kupowałem wino, kasjer, jak to jest powszechne w USA, wylegitymował mnie. Posłusznie okazałem swoje amerykańskie prawo jazdy. Na marginesie nauczyłem się brać to za komplement za każdym razem kiedy mnie legitymują aby upewnić się co do mojego wieku. Minimalny wiek dający prawo  o samodzielnego zakupu alkoholu w USA to 21 lat. Tak czy inaczej po sprawdzeniu mojego dokumentu tożsamości u mojego boku pojawiła się Ania z kilkoma dodatkowymi rzeczami do kupienia. Widząc to, że mi towarzyszy, kasjer poprosił ją również o dokument tożsamości. Ponieważ nie był to dokument wydany w USA, lecz polski paszport, kasjerka zażądała pokazania jej wizy amerykańskiej. Kiedy zapytaliśmy ją dlaczego międzynarodowy dokument jak paszport nie jest wystraczającym dokumentem potwierdzającym tożsamość, wzruszyła tylko ramionami i zacytowała nam jakiś bzdurny przepis.

IMG_1245

Jest to jedna z wielu historii i doświadczeń jakie przez lata mieliśmy w USA ilustrująca głupotę i nadmiar przepisów tu obowiązujących. Najpierw bardzo nas frustrowała ta przerażająca biurokracja oraz ludzie ją egzekwujący. Po czasie nauczyliśmy się śmiać z tego i kolekcjonować co lepsze zakazy i przepisy.

Niedawno na przykład jadąc przez Oregon dowiedziałem się, że jest tutaj nielegalne dotykanie w jakikolwiek sposób dystrybutora na stacji benzynowej przez klientów. Do jego obsługi jest powołany tylko personel stacji.

Na marginesie Kanada wcale nie jest lepsza pod względem biurokracji niż USA. Zakazane jest tam na przykład przewożenie alkoholu na przednich siedzeniach samochodu.  Tak żeby nie kusiło.

Częstokroć im mniejsza instytucja, tym bardziej jest ona żarliwa w egzekwowaniu swoich zasad. Niedawno w trakcie rejestracji na jednym z campingów byłem świadkiem rozmowy pomiędzy strażnikiem campingu i dwiema kobietami, które podjechały pod budkę aby zabrać trochę drewna na ognisko. Oto wycinek tej rozmowy:

 

Czy mogłaby Pani przestawić swój samochód na miejsce parkingowe?

 

Widząc brak zrozumienia dla dla tej prośby strażniczka dodała:

 

Blokuje Pani autostradę stanową?

 

Kobieta była bardzo sfrustrowana brakiem zrozumienia dla jej sytuacji, w której musiałaby nosić drewno na dużą odległość. Mimo to poddała się i przestawiła samochód na inne miejsce. Dla mnie droga, którą rzekomo blokowała, nie wyglądała na żadną autostradę. Poza tym było sporo miejsca dla przejeżdżających samochodów.

Daleki jestem od oskarżania Amerykanów o jakąś szczególną miłość do przepisów. Przeniósłby nawet trochę tę dyscyplinę do Polski, gdzie często jest powszechna pogarda dla przestrzegania wielu zasad. Tak czy inaczej jestem absolutnie przekonany, że amerykańska obsesja na punkcie porządku jest zbyt ekstremalna. Jest to kraj gdzie przepisy, a nie ludzie, są na pierwszym miejscu! Co najbardziej irytuje to ślepe ich wcielanie w życie bez względu na okoliczności i ich sensowność. Gdyby przyszła komukolwiek ochota na dyskusję z osobami egzekwującymi bezsensowne przepisy, odradzam. Strata czasu. Technika zdartej płyty jest tu opanowana do perfekcji. Ta cała machina biurokratyczna jest dość śmieszna w kraju szczycącym się swobodami obywatelskimi.

Na koniec jeszcze jeden przykład śmiesznych przepisów egzekwowanych z pełną powagą na wielu basenach w USA.

”Zakaz odbijania się więcej niż jeden raz na trampolinie” (ang.”One Bounce Per Dive on Diving Board”

Zapytajcie małego Wojtka o karę za złamanie tego przepisuUśmiech

IMG_1130

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polish, USA i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wiza na wino

 1. Bogdan Szuta pisze:

  Panie Wojtku,

  1. Biurokracja rządowa jest tak samo bezmyślna w USA, jak i w Kanadzie czy Polsce. Z policjantem się nie dyskutuje, tylko z sędzią w oparciu o prawo i fakty (ze światkiem oczywiście, bo policjant co do faktów, jako osoba zaufania publicznego …. ma zawsze rację :)). To samo odnosi się to do innych funkcjonariuszy państwowych. Tak atak 911 na USA jest powodem ograniczenia wielu swobód obywatelskich w USA. Nikt tego nie zaprzecza, nikt jednak również tego nie lekceważy.

  2. Tak dla wyjaśnienia. w Kalifornii zabronione jest przewożenie alkoholu w kabinie pasażerskiej – kropka. Butelki z alkoholem muszą być przewożone w bagażniku. Lepiej nie testować tego przepisu, bo wakacje mogą się nie udać.

  3. „Highway” to nie autostrada (tak jak to definiujemy to w Europie), a raczej droga krajowa/stanowa/międzystanowa. Highway z reguły przebiega przez środek miasta, z wszelkimi skrzyżowaniami, światłami, przejazdami kolejowymi, itd. Freeway to odpowiednik autostrady. Freeway z reguły jest również highway’em, a nie odwrotnie.

  4. Zarówno instytucje państwowe jak, korporacje oraz prywatne osoby narzucają dużo ograniczeń ze względu na amerykańską tendencję do sądzenia wszystkich, za wszystko, za duże pieniądze. Rygorystyczne przestrzeganie tych przepisów jest narzucone poprzez chęcią zapobiegania oskarżeniom o zaniedbanie…,a co w konsekwencji przekłąda się na milionowe odszkodowania. O tym chyba nie trzeba przypominać ludziom pracujących w interesach restauracyjnych… :). Słynna sprawa McDonalda i gorącej kawy…
  Wejście na ziemie, pastwisko, plażę bez zezwolenia właściciela jest rygorystycznie karane (z oskarżeń prywatnych), z tego właśnie powodu. Jedno z wielu mankamentów społeczeństwa z armią bezrobotnych prawników.

  Według Pana, jak wolna wydaje się Ameryka w porównaniu do ….. Niemiec lub Austrii? Czy tam również można robić to co się chce i dyskutować z … policjantem lub leśnikiem co do istniejących przepisów. A co z urzędem Fiskusa w Polsce, który nasyła cicho-ciemnych na imprezę piknikową lub babcię klozetową w restauracji by sprawdzać czy wydają paragony z kasy fiskalnej…. 🙂

  Być może jedna lekcja z podróży: świat jest pełen niedorzeczności bez znaczenia gdzie żyjemy. Jeśli chcemy zmienić system, musimy się sami zaangażować w ten proces – głosować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s