Już za parę dni …

16.06.2011

 

Powoli zbliżają się wakacje, na które cała czwórka czeka z utęsknieniem. Niemalże każdego dnia jesteśmy w „szkole” i pracujemy kilka godzin dziennie pomimo różnych wyzwań. Dzieci mają wspaniałe osiągnięcia, a my dużo satysfakcji. Na czas wakacji zawieszamy jedynie pracę z podręcznikami. Dalej będziemy czytać, pisać, opowiadać i poznawać świat.

Możliwość kontynuacji edukacji domowej naszych dzieci poza tradycyjną szkołą jest dla nas niezwykła przygodą i też sporym wyzwaniem.

Bez wątpienia możemy podróżować z dziećmi po świecie. Podręczniki, z których korzystamy są bardzo dobrze opracowane i łagodnie prowadzą nas przez program szkolny. Mamy pełną swobodę w aranżacji czasu i formy zajęć. Choć staramy się pracować regularnie w ciągu tygodnia to nie zawsze jest to możliwe. Czasami robimy lekcję płynąc łódką, jadąc autobusem lub czekając na lunch, bo właśnie w restauracji znajdujemy wygodne krzesła i porządny stół. Przebywamy z naszymi dziećmi więcej niż kiedykolwiek w życiu.

IMG_4183IMG_4336

IMG_4342IMG_4222

Homeschooling na Rio Dulce (Gwatemala)

Poza tym edukacja domowa daje nieograniczone możliwości uczenia się i odkrywania świata (nie tylko dla dzieci!!). Obecnie spędzamy noce na pustyni, gdzie podziwiamy niebo i nieznane dotąd gwiazdozbiory. Ania i Wojtuś doświadczają niezwykłych lekcji geologii i botaniki w parkach narodowych USA, zdobywają odznaki Junior Ranger (strażnika parku). Przy okazji uczą jak chronić przyrodę i historię ważnych miejsc.

Odpowiadając za edukację naszych dzieci możemy więc inspirować je do rozwijania nowych umiejętności. Ania i Wojtuś z wielkim zapałem uczyły się malarstwa pod okiem Gaspara – gwatemalskiego malarza w San Pedro de Laguna. Wyniki ich twórczości zobaczycie poniżej.

IMG_5245IMG_5248

IMG_5102IMG_5313

 

Lekcja malowania video

Ania szkicuje

Powoli …

Koniec pierwszego dnia

Koniec

 

Wojtuś odkrył dźwięki bębna. Uczył się wybijania rytmów od lokalnego muzyka od którego kupił ręcznie robiony bęben. Fragmenty lekcji zobaczycie na filmie.

IMG_5125IMG_5199

IMG_5346IMG_5205

Lekcje na bębnie – video

Kolejny rytm

Lekcja

Gra z Cezarem i Roberto

 

Zdecydowanie przeważają korzyści, ale nie brakuje też wyzwań. Potrzebna jest codzienna determinacja i konsekwencja, by pracować, zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla naszych uczniów. Zmieniając często miejsca pobytu rzadko mamy idealne warunki do nauki. Zmagamy się z temperaturą (chłodem, upałem), wiatrem, hałasem. Dzieci często są rozkojarzone i nie mogą się skupić. Brakuje też grupy rówieśniczej (klasy), która nadaje tempo i mobilizuje do pracy. Z tej perspektywy naprawdę doceniamy codzienną pracę nauczycieli!!

Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji szkoły i wspaniałym Nauczycielom za okazane nam wsparcie i pomoc.

p.s.

Jeśli macie ochotę poprawić sobie humor polecam krakowiaczka. Odkryliśmy go poznając regiony i kulturę Polski.

http://www.youtube.com/watch?v=D3t6Fr4z-tA&feature=related

Ten wpis został opublikowany w kategorii Edukacja domowa (homeschooling), Podróże z dziećmi, Polish i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s