Ciekawostki kostarykańskie

4 marzec, 2011

 

Jeszcze kilka  ciekawostek z Kostaryki z różnych dziedzin.

 

Matapalo
Kiedy przeczytałem o tym drzewie w “Costa Rica: Traveler’s Literary Companion”, od razu mnie zaintrygowało.  Nazwa drzewa, Matapalo, nie jest przypadkowa i znaczy, “drzewo morderca” lub “drzewo dusiciel”.  Nasiona tego drzewa z gatunku Ficus, roznoszone są w odchodach ptaków na gałęzie innych drzew, na których zaczynają one rosnąć dosłownie “dusząc” drzewo pierwotne i odcinając je kompletnie od światła. Mimo, że sposób, w jaki te drzewa powstają jest dość okrutny, samo drzewo jest piękne i wygląda jak gigantyczny jasno-zielony parasol. Odkąd o nim przeczytałem, bardzo chciałem je zobaczyć na żywo. Okazało się, że kilka z nich rośnie tuż pod nosem przy drodze na plażę. Jest ono bardzo charakterystyczne.

IMG_1599

 

Rynsztoki
Są one obecne w każdym mieście, nawet w stolicy. Jest to system odprowadzania ścieków lekkich, wody bieżącej. Po kilku dniach można się przyzwyczaić do tego widoku. Pewnym efektem ubocznym rynsztoków jest to, że samochody nie mogą sobie swobodnie parkować na boku ulicy no in generalnie trzeba jeździć ostroźnie aby w taką dziurę nie wpaść.

IMG_1083

Adresy
W Kostaryce, domyślam się, że całej Ameryce Środkowej też, nie ma adresów, tak jak je znamy z nazwą ulicy, numerem, kodem i itd. Skąd zatem wiadomo jak dotrzeć do danego miejsca? Wskazówki podaje się w odniesieniu do znanego w okolicy punktu. Na przykład “adres” naszego miesjca jest następujący:

de la iglesia 100 mts. noreste
25 mts. sur
Playas Del Coco, Guanacaste

czyli 100 m na pn-wsch od kościoła, następnie 25 m na południe.

Czasami zamiast wschodu i zachodu w adresie używa się słowa, ariba (do góry, dotyczy wschodzącego słońca)  lub abajo (na dół). Odległość w miastach podaję się też często liczbą przecznic (cuadras)

Logiczne pytanie, jakie się nasuwa, “a co dostarczaniem poczty?’”. No cóż, pozostają skrzynki pocztowe. na

Prawo wyborcze dla kobiet
Kobiety w Kostaryce mają bierne, ale nie mają czynnego prawa wyborczego, tzn. mogą być wybierane do parlamentu ale same nie mogą wybierać. Co ciekawe w parlamencie jest ustawowo zagwarantowany równy parytet dla kobiet, 50% mężczyźni, 50% kobiety. To tego wszystkiego Prezydentem Kostaryki jest kobieta. Według mojej rozmówczyni, żony właściciela miejsca, w którym się zatrzymujemy, kobietom w Kostaryce taka sytuacja bardzo odpowiada. Sama zresztą jest z Kostaryki i jest dość aktywna politycznie.

 

PS Właśnie dotarliśmy do Nikaragui.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Costa Rica, Polish i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ciekawostki kostarykańskie

  1. super , podróż robi się coraz barwniejsza, Wasz blog pomaga mi pogłębiać moją wiedzę o detale , które pewnie nigdy nie miałabym możliwości się dowiedzieć . Cieszę się , że dzieci tak wspaniale odnajdują się i mają tak wspaniałe relacje z innymi rówieśnikami. Czekam na dalsze relacje z niecierpliwością. Pozdrawiam Jola

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s