Południowy Pacyfik

5.9.2011

South Pacific (Południowy Pacyfik) to jeden z moich ulubionych musicali. Poza łatwo wpadającą w ucho muzyką wywołuje on wiele świetnych skojarzeń z odległymi krainami Południowego Pacyfiku. Błogi spokój, bogactwo przyrody, ciepło, urzekające dźwięki.

Oglądając mapę tego regionu nie mogę się nadziwić dużej liczbie drobniutkich państw wyspiarskich porozrzucanych na tysiącach kilometrów. Igrzyska Pacyfiku 2011 (lokalny odpowiednik Igrzysk Olimpijskich) odbywające się teraz w Nowej Kaledonii, na południowy zachód od Fidżi, są świetną okazją do zobaczenia tej różnorodności regionalnej. Vanuatu, Tahiti, Palau, Kiribati, Niue, Fidżi i wiele innych państewek z ludnością czasem mniejszą niż północno-wschodnia część Wrocławia. Te kolorowe flagi, pompatyczne hymny narodowe, rozmaite języki czy wygląd sportowców.

Pierwsi biali odkrywcy tego regionu w XVI w byli zaskoczeni gęstym zaludnieniem tych małych wysp. Zastanawiali się również jak, przy tak ograniczonej technologii żeglugi, ludzie ci potrafili dotrzeć do tak odległych miejsc. Melanezja (na zachód od Polinezji), której częścią jest Fidżi, wydawała się pierwszym Europejczykom bardzo barbarzyńska. Dopiero w połowie XIX w nowy wódź Fidżi, Ratu Thakobau, zerwał z brutalnymi praktykami jak kanibalizm czy rytualne mordy, przyjmując Boga białych ludzi. Do tamtego czasu popularnym pozdrowieniem wodza przez zwykłego śmiertelnika było zawołanie “zjedz mnie”! SmutekUśmiech

Dziś rejon południowego Pacyfiku jest popularnym, aczkolwiek drogim, miejscem turystycznym. Pogoda tutejsza, nawet zimą, jest spektakularna. Huragany nie są tu tak powszechne jak w Ameryce Pn i Środkowej. Bogactwo ziemi przyciągnęło tu inne branże przemysłu jak cukrownictwo (trzcina cukrowa), uprawa kokosów, przemysł drzewny (mahoń). Aby wyjść na przeciw niedoborom rąk do pracy (szczególnie po wybuchu epidemii odry – zmarła ponad połowa mieszkańców Fidżi) ponad 130 lat temu ruszyła wielka migracja ludzi z Indii. W pewnym momencie połowa ludności Fidżi była pochodzenia Hinduskiego (dziś około 30%). Do dzisiejszego dnia, Hindusi z Fidżi są dominująca grupą społeczną w biznesie.

IMG_2092_thumb[1]IMG_2099_thumb[1]

Choć spokojna i bardzo gościnna, miejscowa kultura jest pełna skrajności. Rugby, to sport numer jeden na Fidżi, co pasuje do wojowniczej natury i miejscowych tradycji. Chodzenie po rozżarzonych węglach czy udawanie się do wodza danej społeczności w rozmaitych sprawach są dość popularne wśród rdzennej ludności. Ponadto, to pozornie spokojne miejsce od czasu uzyskania niepodległości w 1970 roku było świadkiem aż 4 wojskowych zamachów stanu. Mimo, że wojskowi nadal są tu u władzy, na wszystkich banknotach Fidżi widnieje nadal Królowa Brytyjska Elżbieta II. Ciekawe co Ona ma do powiedzenia na to wszystko?

IMG_2166_thumb[1]

Za kilka dni zaczynają się Mistrzostwa Świata w rugby Nowej Zelandii. Z ciekawością czekam na okazję wspólnego z miejscowymi przeżywania meczów narodowej drużyny Fidżi. Cztery lata Flying Fijians (Latający Fidżiańczycy) doszli aż do ćwierć finału nieznacznie przegrywając z późniejszym zwycięzcą, drużyną z RPA. Nieźle jak na kraj liczący mniej niż 1 mln mieszkańców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fiji, Polish i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s