Majowie

10.05.2011

Blisko połowę całej ludności Gwatemali stanowią Majowie. Jest to charakterystyczna grupa etniczna wywodząca się z ludów indiańskich zamieszkująca południowy Meksyk oraz część Ameryki Centralnej w tym Gwatemalę.  Początki cywilizacji Majów sięgają 400 roku p.n.e. W Gwatemali i krajach ościennych jak Meksyk, Belize czy Honduras można znaleźć bogate dziedzictwo tej niezwykłej i tajemniczej cywilizacji. Należą do niej m.in. świątynie w kształcie piramid schodkowych, słynne kamienne boiska do gry w piłkę na śmierć i życie bez używania rąk i nóg tylko bioder. Ciekawe też jest  nie do końca rozszyfrowane pismo hieroglificzne.

W okresie swojej świetności Majowie rozwinęli też dwudziestkowy system liczbowy, prowadzili zaawansowane obserwacje i obliczenia astronomiczne oraz posługiwali się precyzyjnymi systemami rachuby czasu. Po podbojach hiszpańskich nastąpił całkowity upadek ich cywilizacji. Ostatnie niepodległe miasto Majów, Tayasal, na jeziorze Peten Itza w północnej Gwatemali, zostało zdobyte dopiero w 1697 r. W tym właśnie miejscu, które dzisiaj nazywa się Flores, spędziliśmy wiele pięknych dni.

Flores jest położone bardzo malowniczo na wyspie na ww. jeziorze. i połączone jest ze stałym lądem (miastami Santa Elena i San Benito) krótką groblą. Swoim klimatem przypomina nam trochę spokojne miasto gdzieś w Toskanii. Ma jednak przy tym kilka niesamowitych zalet, jak fantastyczne, olbrzymie jezioro je otaczające z aksamitną wodą. Jeszcze nigdy nie pływałem w przyjemniejszym akwenie!

Flores – Video

Ania & Ania

Około godziny jazdy samochodem na północ od Flores jest równie niezwykłe miejsce, uważane za kolebkę cywilizacji Majów, tj. Tikal. Najprawdopodobniej jest to też dawna stolica państwa Majów, która została założona w III w n.e.  Po latach bujnego rozkwitu Tikal zostało opuszczone w tajemniczy sposób w IX w. Jego pozostałości, które zostały ponownie odkryte w XVII w przez hiszpańskich misjonarzy, są ukryte głęboko w dżungli. Wśród nich są piramidy schodkowe, place oraz ruiny świątyń, z których najwyższa (IV) ma 65 m. Tikal wraz z otaczającym je parkiem narodowym został w 1979 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chodzac po tym parku bardzo łatwo jest się natknąć na wiele dzikich zwierząt jak wyjce i inne gatunki małp, papugi, oropendole, tarantule itd.

Tikal – video

Aniusia i Wojtus_IV

Dla tych co nie mają lęku wysokości

Wspinaczka na piramidę

Plaza Central, Tikal

To, że cywilizacja Majów upadła nie znaczy wcale, że jedyną jej pozostałością są  wspomniane wcześniej zabytki. Jest ona nadal żywa wśród ludności pochodzenia Maya trudniącej się głównie rolnictwem i tkactwem. To ostatnie jest bardzo charakterystyczne dzięki swojej bogatej kolorystyce, wykonywaniu ręcznie tkanin na specjalnych krosnach i nietypowym krojom. Majowie posługują się obok hiszpańskiego swoim własnym językiem, którego odmian jest ponad 30! W San Pedro de Laguna nad jeziorem Atitlan, gdzie jestesmy teraz, mówi się na przykład dialektem Tz`uthujil. Brzmi on mi trochę jak mieszanka chińskiego i hebrajskiego z wieloma tylno-gardłowymi dźwiękami. Język ten jest w tak powszechnym użyciu, że nawet Mszę Sw. odprawia się w tym dialekcie i po  hiszpansku (na przemian).

IMG_5398[1]

Majowie bardzo wyróżniają się w tłumie głównie za sprawą swojego niskiego wzrostu (mniej więcej jak Wojtuś i Ania, lat 9 i 7) oraz bogato zdobionych strojów, noszonych głównie przez kobiety, ale nie tylko…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Guatemala, Polish i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s