Pura Vida

23 Luty, 2011

Po długiej podróży z przesiadką w Miami dotarliśmy do San Jose (ściślej mówiąc do miasta Alajuela), stolicy Kostrayki. W hotelu byliśmy o 23:30 czasu miejscowego (6:30 rano czasu polskiego). Wszyscy byliśmy zmęczeni podróżą (16 godzin łącznie z przesiadką w Miami). Co zaskoczyło nas po dotarciu na miejsce, nawet o tak późnej porze, to uprzejmość ludzi i czystość na lotnisku. Był to spory kontrast do lotniska w Miami, gdzie spotkaliśmy się z nieuprzejmością obsługi. W Wielkiej Brytanii, Kostaryce czy nawet w Polsce często się słyszy zwroty grzecznościowe na lotnisku. Z kolei nasze doświadczenia w przekraczaniu amerykańskiej granicy często są negatywne. Jest to dość dziwne w kraju, który bardzo promuje kulturę gościnności i pozytywnego nastawienia do świata, na co dzień.

Pierwszy sen w Ameryce Łacińskiej nie był zbyt długi. Zatrzymujemy się w skromnym, lecz stylowym hoteliku, Hotel Cortez Azul w Alajuela. Stąd wyruszymy autobusem do jednego z najpiękniejszych parków narodowych Kostaryki, Monteverde.
 
Kilka ciekawostek na temat Kostaryki:

  • Kraj 6 razy mniejsza od Polski
  • Jest to naród bardzo kochający Pokój. W 1821 roku odzyskał niepodległość bez jednego wystrzału!
  • Od 1949 kraj ten nie ma żadnej armii; pomimo, że w krajach sąsiednich jak Nikaragua i Panama nieraz wybuchały konflikty zbrojne
  • Prezydent Kostaryki, Oscar Arias Sanchez, jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (1987)
  • Kostaryka zasługuje na swoją nazwę, która po hiszpańsku znaczy “Bogate Wybrzeże”. Mimo, że kraj zajumuje tylko 0,1% powierzchni lądowej świata, zawiera aż 5% bogactwa fauny i flory. Ponad 25% powierzchni kraju jest pod ochroną parków czy rezerwatów przyrody.
  • Poza zamiłowaniem do Pokoju, Kostarykańczycy, czy też “Ticos”, jak lubią być nazywani, kochają też życie. Popularnym powiedzeniem tutaj jest “Pura Vida”, czyli “Czyste Życie”.

Generalnie, jest to bardzo spokojny i cywilizowany kraj, choć drobne kradzieże są tu na porządku dziennym. Jest tu też niestety czasami zbyt turystycznie, co czego sami się też przyczyniamy.

WAWA

Ten wpis został opublikowany w kategorii Costa Rica, Polish, Pura Vida, USA i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s